IP ي Valid و Invalid چيست و چگونه مي‌توان آن‌ها را از هم تشخيص داد؟
IP چيست؟
IP شناسه‌اي است كه هر فرد در شبكه‌ي كامپيوتري يا اينترنت با آن وارد مي‌شود. در حقيقت به هر كامپيوتري كه وارد يك شبكه‌ي كامپيوتري شود يك شناسه از جنس عدد اختصاص داده مي‌شود كه اين شبكه مي‌تواند شبكه‌ي جهاني اينترنت نيز باشد.
IP ها به طور كلي يك Range (بازه) دارند كه از 0.0.0.0 آغاز شده و تا 255.255.255.255 ادامه دارد.

طريقه‌ي يافتن IP:
از منوي Start به گزینه Run می رویم و در آن تایپ می کنیم : cmd
سپس پنجره‌ای باز می‌شود. در آن پنجره تایپ می کنیم : ipconfig/all
مشخصاتی ظاهر مي‌شود كه بيان‌گر کل مشخصات کارت‌های شبکه‌ي شما است. از ميان اطلاعات ظاهر شده، ابتدا پيدا كنيد كه كدام كارت شما را به اينترنت متصل نموده، سپس در مقابل عبارت IP Address عددي را مشاهده خواهيد كرد كه بيان‌گر IP ي شماست.

Invalid IP چيست؟
در چند حالت IP ممكن است Invalid باشد:
1- بر روي شبكه‌هاي داخلي و محلي: در شبكه‌هاي محلي Range هاي خاصي از Range كلي استفاده مي‌شود. اين Range ها كه به آي پي Invalid معروف هستند، عبارتند از:
10.0.0.0 - 10.255.255.255
172.16.0.0 - 172.31.255.255
192.168.0.0 - 192.168.255.255
2- وقتي كه تعداد يوزرها در شبكه زياد شود، از آي پي Invalid استفاده مي‌كنند. به اين معني كه با يك سري محاسبات، چندين آي پي مجازي (Invalid) در شبكه تعريف مي‌كنند، به طوري كه برآيند تمام اين آي پي ها با استفاده از عمليات Routing آي پي وليد اوليه را نتيجه دهد. در اصل با اين كار يك آي پي را به چند آي پي تبديل مي‌كنند تا به‌جاي اينكه يك يوزر بتواند از شبكه استفاده نمايد، چندين يوزر بتوانند از شبكه استفاده نمايند.
3- در حالتي كه كارت شبكه‌ي شما IP نداشته باشد: در اين حالت خود ويندوز براي شما يك IP در نظر مي‌گيرد.
4- در برخي موارد براي امنيت بيشتر از ***** استفاده مي‌كنند.
در ISP ها نيز به همين ترتيب براي كاربران آي پي Valid يا Invalid تعريف مي‌شود.

روش تشخيص نوع IP:
در تمامي موارد بالا به جز مورد 4 ، به راحتي با دانستن IP خود قادر خواهيد بود كه نوع IP تان را از لحاظ Valid يا Invalid بودن تشخيص دهيد. در مورد 4 هم دو راه وجود دارد:
1- از خود ISP سوال نماييد؛
2- از سايت‌هايي كه براي تشخيص نوع IP هستند كمك بگيريد (با جستجو در اينترنت اين سايت‌ها را پيدا خواهيد كرد)
 

IP Address ها دو گروه بندی متفاوت دارند:(جدا از ای پی های دارای کلاس و ای پی های بی کلاس و کلا کلاس بندی IP Adresses )

1-از نظر Public یا Private بودن

2-از نظر Validیا Invalid بودن.

Public IP Address : ای پی آدرس هایی هستند که در دنیای اینترنت واقعی به صورت مستقیم قابل دسترس هستند و به درد کسانی میخوره که نیاز دارند سرویسی نظیر Web Server رو Publish ککند نظیر IP Address وبسایت Yahoo که 69.94.234.13 هستش.

Private IP Address : ای پی آدرس هایی هستند که در شبکه های خصوصی و Local کاربرد دارند و در هر شبکه ای میشه از اونا استفتده کرد بدون اینکه هیچ گونه Confllict ای پیش بیاد و نمیشه از این ای پی آدرس ها در نیای واقعی اینترنت استفاده کرد .مثلا ای پی آدرس هایی از رنج زیر :
10.0.0.1---192.168.0.1------172.16.0.1 و ..

نکته: IP Addressهای public محدود هستند بنابراین سرویس دهنده گان اینترنت از روشی به نام NAT=Network Address Translation استفاده میکنند تا IP Address های Private رو به یک IP Address از نوع Public ترجمه کنند تا بتئانند ارتباط اینترنتی کاربران رو فراهم کنند.

نکته : هر دو نوع IP Address های Public و Private از نوع Valid IP Address هستند.

Valid IP Addres : کلا به هر ای پی آدرسی که بشه رو کارت شبکه ست کرد ای پی ولید گفته میشه.

Invalid IP Address: آدرس هایی نظیر Net ID Address و Host ID Address , Loopback IP Address , ...و همچنین ای پی های Brodcast ,... که نمیتوان در آدرس دهی NIC ها یا کارت های شبکه استفاده کرد ای پی اینولید گفته میشه.نظیر ای پی های زبر :

Net ID Address:10.0.0.0
Loopback IP Address:127.0.0.1
Broadcast IP Address:255.255.255.255

 
فرقی بین Valid و Public وجود ندارد. یعنی IP های اینترنتی که Valid و Unique هستند و بایستی بابت آنها پول پرداخت کنید. حالا یا پول را نقدا پرداخته اید و یا بابت دریافت Bandwidth از شما گرفته اند. برای اتصال به اینترنت حتما باید Valid IP داشته باشید.IP های Private که در RFC1918 تعریف شده اند و معمولا به این دلیل استفاده می شوند تا در شبکه های داخلی استفاده شوند و البته هدف اصلی آنها استفاده در NAT و بالا بردن امنیت شبکه است.

IP های Invalid آنهایی هستند که در اینترنت کار نمی کنند.

Static IP : از اسمش پیداست. IP شما ثابت است و هیچ وقت تغییر نمی کند. معمولا هنگام خرید سرویس های گرانقیمت اینترنت به همراه Bandwidth داده می شود و مطمئن باشید برای ISP صرف کرده که یک Static IP به شما داده است. Static IP را شخصا هم می توانید بخرید.

Dynamic IP : آی پی متغیر است. اگر با Dial up وصل شوید می بینید که در هر بار اتصال به اینترنت IP تغییر می کند. دلیلش هم ساده است. ISP که از آن سرویس اینترنت دارید یک تعداد محدودی IP دارد و لازم نیست برای هر User یک IP ثابت بخرد!!! برای همین IP های خریداری شده را داخل یک IP Pool قرار می دهد تا در هر بار اتصال User ها بشود از آنها استفاده کرد.

+ نوشته شده توسط م م در پنجشنبه ۱۱ آذر۱۳۸۹ و ساعت 22:3 |


Powered By
BLOGFA.COM